Inreda ett arkitekthus

Last modified date

Att bygga och inreda ett arkitektritat hus är en dröm. När du väljer att bygga ett arkitektritat hus kan du få ditt hus precis som du vill ha det och du kan sätta din egen personliga prägel på det. När huset är byggt kommer det roliga, nämligen att inreda huset. Enfärgade väggar i all ära men om du väljer tapeter kan du lyfta ditt hem till nästa steg. Att välja tapeter till väggarna är ett smart val om du vill ha en speciell känsla i ett rum och vill göra huset ännu mer personligt. Hos Boråstapeter kan du köpa snygga tapeter. Det finns en mängd olika färger, texturer och mönster att välja bland. Deras tapeter är dessutom miljövänliga. Tapeterna produceras i Sverige av certifierade miljövänliga material. Om du vill inreda med väldigt detaljerade tapeter kan det räcka att tapetsera en vägg. Om du vill ha struktur till ett rum kan du med fördel välja en tapet med ett dämpat ytmönster. Väljer du en stormönstrad tapet kan du matcha den med klassiska och lugna kulörer i inredningen. Om du vill ha ett rum som ger en känsla av lugn ska du tapetsera med en tapet som har gröna nyanser. Ett tips är att bryta av det gröna med bruna detaljer. För att ge rummet ett mer sammanhängande intryck ska du låta den dominerande färgen i rummet synas i små detaljer i tapeten. Oavsett vilken stil du har är ett tips att våga ha lite mer färg på väggarna.

 

Inred med växter

Ett nybyggt hem är som ett blankt blad som bara väntar på att du ska göra dina inredningsval. Det positiva med ett helt nytt hem är att det inte finns några spår efter andras inredning. Att inreda med mycket grönska och levande växter är ett säkert kort som du kan använda dig av oavsett vilken typ av stil du har. Att ha mycket textiler är bra i inredningen om du vill ha ett ombonat hem. När du inreder ska du tänka på belysningen, ofta behövs det mer belysning i ett rum än du kan tänka dig.

kalle